reklama

Ukrajinský poker

V dnešných časoch mnoho Slovákov, okrem geniálnych výkonov našej hokejovej reprezentácie v Bielorusku, začo som ako učiteľ neskonale vďačný, keďže sa peniaze, ktoré sa mohli dať do škôl, dali na propagačný výlet do Bieloruska (propagujú jedine, ako sa dá pokašlať nepokašlateľné), trápi aj situácia na Ukrajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Okrem iných otázok nás trápi aj to, či sa Rusi pohnú zas a opäť na západ. Teda či Putin dá rozkaz na vojenský útok a či NATO bude reagovať vojensky. No odpoveď je jednoduchá, buď sa Rusi nepohnú na západ, alebo sa NATO bude tváriť, že my nič, my muzikanti. A keďže Putin nie je idiot, je mu jasné, že NATO, teda hlavne USA, by v prípade intervencie Ruska na Ukrajine museli zasiahnuť, inak by sa celý svet smial na tom, akí sú to „lúzri“. Ale má Rusko na to, aby sa postavilo USA?

Podľa mňa nemá a najbližších 10 rokov nebude mať. A prečo? No jednoducho preto, lebo Rusi v 90tych rokoch spravili tú istú chybu, akú spravil Hitler ešte v roku 1941. Ak tipujete plán Barbarossa (teda vojenský vpád na územie ZSSR), ste vedľa. Vo svojej šialenej „genialite“ a „prezieravosti“ prikázal obmedziť výdaje na armádu a stopol všetky podstatné projekty na vývoj nových zbraní, lebo bola podľa neho vojna už vyhratá. Niektoré síce pokračovali ďalej, no šli prevažne na triko materských firiem (tzn. firma na vlastné náklady a riziko pokračovala vo vývoji). Až keď sa zbadal a zistil, že ZSSR, USA a Veľká Británia vojnu určite vyhrajú, čo bolo jasné na prelome rokov 1942 a 1943, narýchlo rozbehol výskum nových zbraní. No tie prišli neskoro a vo veľmi malom počte a tak nedokázali zabrániť pádu Tretej ríše. Jeden príklad za všetky: 27.8.1939, čiže 5 dní pred vypuknutím 2. svetovej vojny, Nemci úspešne otestovali prvé prúdové lietadlo na svete. Bol to Heinkel He-178. Dosahoval rýchlost cca 700 km/h. Áno, bol to prototyp, no Briti začínali zaraďovať Spitfire s rýchlosťou cca 580 km/h, Francúzi ako vždy nemali nič, čo by sa hýbalo rýchlejšie ako 550 km/h (teda okrem Dewoitine D.520 – 560 km/h), USA a ZSSR v tom čase neprešli ani cez 500 km/h. Až v apríli roku 1944 Nemci operačne nasadili prvú prúdovú stíhačku sveta (Messerschmitt Me-262), na Hitlerov rozkaz ako bombardér. Jednoducho povedané, Nemci zaspali dobu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To isté Rusi v 90tych. Po rozpade ZSSR Rusko nevyvinulo a nezaradilo jediný novy typ lietadla. A prečo lietadlo? No pretože, ten kto ovláda nebo vyhráva vojny. A ten kto ma dobré stíhačky, ovláda nebo. A Rusi v priebehu 90tych rokov a prvej polovici prvého desaťročia 21. storočia nevyvinuli a nezaradili jedinú stíhačku do výzbroje. A celkovo majú vo výzbroji len typy Mig-29 a Su-27. Oba stroje sú koncepčne staré cca 30 rokov a trpia rovnakých výhodami a nedostatkami, pretože ich dizajn nadiktoval vtedajší Centrálny aerohydrodynamický inštitút (TsAGI). Sú to dobré stroje a ich modernizácia zabezpečí, že ešte dlho budú slúžiť. Zvlášť ich deriváty, Mig-35 a Su-35, ktorý sa mimochodom podarilo uviesť na trh druhý pokus, preto ho nazvali Su-35 SM. Netreba ale zabúdať, že tieto stroje sú len stíhačky 4. generácie, respektíve 4+ či 4++. Sú postavené nato, aby boli konkurentmi, respektíve prekonali nové verzie lietadiel F-15, F-16, F/A-18, Eurofighter, Rafale či Gripen.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samostatnou kategóriou sú tzv. stealth stroje. Kým Rusko má len jediný stealth stroj a to Suchoj T-50, niekedy označený ako Su-50, štáty NATO môžu nasadiť hneď tri typy.

T-50 je relatívne nové, je stále len v predprodukčnej fáze a je ich dokopy 5 kusov. To znamená, že Rusi zatiaľ testujú lietadlo a len zisťujú, čo vlastne dokáže. Neviem o tom, že by boli testované zbrane lietadla, bojové manévre a iné aspekty. Spravidla sa postaví predsériová produkcia 10tych lietadiel a až druhá pätica testuje taktické vlastnosti modelu. Sami Rusi predpokladajú jeho zaradenie do VVS (Ruské letectvo) v priebehu rokov 2015 až 2020.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naproti tomu USA a teda NATO má tri „stealthy“: Raptor, Lightning 2 a Spirit. Spirit je ten placatý tmavomodročierny bombardér B-2A Spirit. Takže ten je z hry von. Ďalší je F-22A Raptor. Je to odpoveď na Su-27 a Mig-29. Aj keď bol vyvíjaný od začiatku 80tych rokov 20. storočia, postavený tak, aby vybojoval a udržal vzdušnú nadvládu do polovice 21. storočia. Popri tom môže vykonávať bodové údery a ničiť PVO (protivzdušné) prostriedky nepriateľa. Pritom jeden stroj môže plniť úlohy na vybojovanie vzdušnej nadvlády a úlohy na potlačenie a umlčanie prostriedkov PVO protivníka behom jedného letu a pritom si zachováva plne stealth profil. A USA ich majú cca 180 kusov. Navyše majú vypracovanú taktiku nasadenia, vycvičených pilotov a vytrénovaných mechanikov. Okrem toho, celá výrobná linka je len zakonzervovaná a behom mesiaca je schopná vyrábať nové Raptory a sú vyvinuté a odskúšané zbrane a riadené strely na Raptor. Posledný stroj je F-35 A/B/C Lightning 2. F-35 navrhnutý tak, aby vybojoval vzdušnú nadvládu, podporoval pozemné a námorné vojsko a tiež na použitie širšej škály zbraní ako Raptor. Verzia B je schopná kolmého štartu a pristátia. F-35 nie je čisto americké lietadlo, ale je vyvinuté v spolupráci viacerých krajín. V tomto ohľade nepomôže ani ekonomický útok na USA. A týmto typom plánujú USA vyzbrojiť svoje lietadlové lode. A zmodernizujú aj flotilu lietadlových lodí. Zatiaľ kúpili 3 nové lietadlové lode triedy USS Gerald Ford (ďalej USS J.F.Kennedy a USS Enterpise). Mimochodom, NATO má 12 amerických a 1 francúzsku lietadlovú loď a do blízkej budúcnosti treba rátať aj s dvoma britskými lietadlovkami. Rusi majú len jednu. Navyše USA začalo s vývojom stíhačky 6. generácie, to je lietadlo o generáciu lepšia ako F-22 a F-35. A vyvíja ju Boeing.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čiže z tohto mi vyplýva, že ruský útok na Ukrajinu je reálny len za nasledujúcich podmienok: Putin je blbec a chce vrátiť Rusko do 80tych rokov 20. storočia. Ďalšia možnosť je, že Rusko má nejakú superstíhačku a minimálne 500 kusov. Tretia a tá najdesivejšia možnosť je, že Putin reálne zvažuje použitie svojho jadrového personálu. A potom, ako vravia KDHáci, Boh nám pomáhaj. Preto si myslím, že Putin len blafuje a hraje akýsi mocenský poker.

Michal Sališ

Michal Sališ

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mlady ucitel na strednej skole v Trnave. Okrem prace ma bavi aj modelarcenie, historia, vojenska technika a zboznujem macky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu